Huri Sapan

Huri Sapan'dan Ferdi Tayfur Şarkıları

Huri Sapan
: :

HURİ SAPAN KİMDİR ?

Huri Sapan, THM ve Arabesk tarzında birçok başarılı albüm çıkarmış, zamanın önemli kadın sanatçılarındandır. Bilhassa 1976-84 arası en zirve olduğu dönemlerdir. Şarkıcı filmleri furyasından o da kendini alamamış. En azından torunlarına miras olarak birşeyler bırakmış gözüyle bakılabilir yoksa müzikte çok önemli kadın sanatçılardandır.

"Ferdi Tayfur mu Huri Sapan'ı meşhur etti yoksa Huri Sapan mı Ferdi Tayfur'u?" diye bir söz gezerdi bir zamanlar. Rivayete göre (ne kadar gerçek bilmiyorum) o zamanlar (1975) Elenor Plak bünyesinde bir sanatçı olan Huri Sapan, Ferdi Tayfur'u, Elenor Plak'ın sahibi Muhteşem Candan'a önerir. Bu sayede Ferdi Tayfur, Elenor Plak bünyesine katılır ve bu şirketten, 1975'te çıkardığı ilk 45'liği olan "Bırak Şu Gurbeti / Sevdalılar Beni Anlar" ile ses getirse de bu 45'likten hemen sonra aynı yıl çıkardığı "Çeşme / Muhtaç Etme Beni" 45'liği ile müzik listelerini altüst eder ve gerçek anlamda Ferdi Tayfur efsanesi böylece başlar. (Gerçek anlamda diyorum, zira 1967'de başlayan müzik kariyerinde, 75'e kadar fazla ses getiremez.)

Huri Sapan ise o da tıpkı Ferdi Tayfur gibi aynı dönemde başlayan müzik kariyerinde, Ferdi Tayfur'un aksine, kısa zamanda tanınır tanınmasına ama inişli çıkışlı bir grafik çizer. Fakat 1976 ile beraber, zaten büyük bir çıkış yakalamış olan Ferdi Tayfur'un, kendisinin bu çıkışında emeği olan Huri Sapan'a borcunu ödercesine verdiği besteler (10'dan fazla beste vermiştir), Huri Sapan'ı yeniden zirveye taşır.

Ferdi Tayfur "her şekilde meşhur olacak bir potansiyele sahipti."  O yüzden Huri Sapan'ın, yeniden popülerliğini kazanmasında, Ferdi Tayfur'un payı çok büyüktür. Ferdi Tayfur'un Batan Güneş filminde de Huri Sapan misafir oyuncu olarak karşımıza çıkar. Bu arada Ferdi Tayfur-Huri Sapan dostluğu halen devam etmektedir. Geçen senelerde yapmış olduğu bir röportajında Ferdi Tayfur'a çok şey borçlu oduğunu ve hayalinin onunla bir düet yapmak olduğunu söylemiştir. Yani herhangi bir sitem söz konusu değildir.