Yüksel Özkasap

Yüksel Özkasap Ferdi Tayfur Şarkıları

Yüksel Özkasap
: :

YÜKSEL ÖZKASAP KİMDİR ?

28/12/1952 de Malatya da doğdu. Yıllar önce Almanya da kuzeninin yanına gider ve daha sonra orada işçi olarak çalışır. Değişik ve sıradışı ses'i, o yıllarda Almanya'ya konser için gelen ALİ EKBER ÇİÇEK'in dikkatini çeker. Konu, yine o yıllarda Köln'de exportluk yapmakta olan YILMAZ ASÖCAL'a açılır ve ARIOLA stüdyosunda ilk üç plağını okur. Birinci 45'liği Gülom / Dere Kenarından Geçtim ilk 6 ayda 100 bin satışa ulaşarak Almanya, Belçika, Hollanda gibi Türk'lerin yoğun yaşadığı ülkelerde, daha sonra o ülkelerden memleketlerine izine gelen işçilerin, yanında hediye olarak getirdikleri Yüksel Özkasap plakları onun Türkiye de de tanınmasında büyük pay sahibi olur.

Onun bu hızlı çıkışını farkeden Türkiye'deki plakçılarda zaman geçirmeden korsan plaklarını basıp dağıtımını yapmaya başlarlar. "Beyaz Atlı" plağı çıktığında o artık sadece avrupa da değil, Anadolu nun her köşsesindedir. Plak kısa sürede 1 milyon barajını zorlar ve Türkiye'de en çok satan ilk 5 plak arasında yerini alır. 1968 yılına kadar plaklarının dağıtıldığı Türkofon firmasına hem plak okur, hem de aynı iş yerinde çalışarak kendi plaklarını da satmaya başlar Yüksel Özkasap, orada yaşayan, ülkesine ve ailesine hasret olan işçilerin en büyük tesellisi olurken, dillerinde "Ne mektubun gelir ne de selamın, hasret kaldım bizim elin gülüne, anacığım selamımı almadan, nasıl oldu yolum düştü Köln'e" diye marş olur. 1968 senesinde YILMAZ ASÖCAL' ile evlenen sanatçının ilk çocukları Gülom 1969'da ikincisi Yılmaz, 1974 de dünyaya gelir.

Daha önce plaklarını çıkaran müzik yapım şirketinin sahibi de olmuştur ama o, bununlada yetinmeyip 1973 senesinde Türkiye'ye gelerek Unkapanı'nda daha sonraki yıllarda en büyük plak şirketleri arasında yerini alacak olan TÜRKÜOLA Plak ve kaset yapımcılığı kurar ve bu girişimiyle sanatçı kimliğinin yanında ülkemizin aynı zamanda ilk kadın prodüktör ünvanına da sahip olur. Türküola bünyesinde kendi yapıtlarının dışında, yine bir numara olmuş bir çok sanatçıya yapımlar yapmaya başlar. Zeki Müren, Hakkı Bulut, Barış Manço, Bülent Ersoy, Mine Koşan, İlhan İrem, Edip Akbayram ve İbrahim Tatlıses gibi bir çok ünlünün plak ve kasetleri artık onun yapımcı şirketinden çıkar. 1999 yılına kadar kendi bünyesinde olan Türküola'yı daha sonra Almanya hakları dışında olan yapıtlarla Akbaş Müziğe devreder.

Artık yorulduğunu, aktif müzik çalışmalarını bitirdiği gibi sahne ve konserlerde vermeyeceğini belirten sanatçı, düzgün yaşantısıyla zamanının büyük bir çoğunluğunu çocukları ve eşiyle Köln'de, yılın belli dönemlerinde ise Miami' de bulunan villasında geçirmektedir. 46 yıllık sanat hayatında 1'i CANNES MÜZİK FESTİVALİ nden olmak üzere 12 ALTIN PLAK, 1974 Köln Festivali ÖZEL SANAT nışanı, 1978 PLATİN TAÇ, 2008 Onur Ödülü (Almanya Olimpiyat Hazırlıkları Proğramı) 2011 GÜMÜŞ AT MÜZİK ONUR ÖDÜLÜ ve bir çok ödüller ve plaketler...